Ако подбираме храната си според сезонната диета на древните китайски лечители, ще сме здрави и енергични.
Още от древни времена хората са се опитвали да определят основните вкусове на храната. Според Аристотел те с
2011-03-04 15:22:47
Ако подбираме храната си според сезонната диета на древните китайски лечители, ще сме здрави и енергични.
Още от древни времена хората са се опитвали да определят основните вкусове на храната. Според Аристотел те са 2 - сладък и горчив. Днес обаче, ние смятаме за основни 4 вкуса - сладък, горчив, кисел и солен. Има обаче и пети, типичен за далекоизточната кухня, който се нарича ‘умами’ и на японски означава ‘ ‘вкусно усещане’. То се дължи на добавката глутамат, която се използва много в тази кухня. Добавката е описана още през 1908 година от професор Кикунае Икеда. Умани не е сладък, нито солен, горчив или кисел, той просто засилва усещането за тях.
Диетолозите са на мнение, че човек избира храна с определен вкус, за да възстанови равновесието на една или друга система в организма си. При апетит за солено, например, е възможно в стомаха да липсва солна киселина, която участва в състава на стомашния сок. Желанието за горчиво пък говори за претоварена храносмилателна система, а за люто - че стомахът се нуждае от стимул.
Източната медицина, обаче, има друга теория. Още преди 3 хиляди години китайците стигнали до извода, че през всеки сезон храната влияе по различен начин, защото в зависимост от годишното време, се активизират различни органи и системи в тялото. Според тази диета няма вредни и полезни храни - всяка храна, според сезона, може да стимулира или да затормози нормалното функциониране на организма.
Любопитно е, че според китайците основните вкусове са 5 и те са свързани с основните елементи - горчив/земя, солен/вода, кисел/желязо, лют/огън и сладък/дърво. Сезоните също са 5. Заедно със зимата, пролетта, лятото и есента, има и полусезон - преходният между другите. Той се повтаря 4 пъти годишно, но присъщите му вкусове са едни и същи.
Всеки сезон има основен вкус и допълващ го, също с положително влияние, но не толкова силно изразено. Освен това има и неутрален - без вреда, но и без полза, както и отрицателен. Прекаляването с храна с отрицателен за сезона вкус влошава здравето.
Кои са сезонните вкусове?
Зима: основен - солен, допълващ - лют, неутрален - кисел и горчив, отрицателен - сладък. Пролет: основен - кисел, допълващ - солен, неутрален - горчив и сладък, отрицателен - лют. Лято: основен - горчив, допълващ - кисел, неутрален - сладък и лют, отрицателен - солен. Есен: основен - лют, допълващ - сладък, неутрален кисел и солен, отрицателен - горчив. Полусезон: основен - сладък, допълващ - горчив, неутрален - солен и лют, отрицателен - кисел.
В днешно време съвременната медицина открива логика с тази теория. През есента се нуждаем от стимулиране на имунната системна и затова ядем люто. Горчивото увеличава нуждите от вода, а това е важно за лятото. Киселите продукти съдържат аскорбинова киселина /витамин С/, която е полезна през пролетта. Соленото през зимата пък стимулира работата на надбъбречните жлези. Автор: Тони